Олімпіади
Олімпади з біології проходять у декілька етапів:
Шкільна (I етап)
Районна (II етап)
Обласна (III етап)
Республіканська (IV етап)
При вступі до університетів право на додаткові бали мають лише призери IV етапу Всеукраїнської біологічної Олімпіади. А саме за перше місце додається 50 балів до загального рейтингу, друге – 40 балів і третє 30 балів. Переможці міжнародних олімпіад зараховуються до ВНЗ поза конкурсом. Бали додаються лише при подані документів на ті спеціальності, де є профільним предмет, з якого отримано диплом.
IV етап Всеукраїнської біологічної Олімпіади проходить у два етапи: теоретичний і практичний.
Теоретичний тур
Теоретичний тур включає завдання з відкритою відповіддю і тестові завдання. Всього передбачено два завдання з відкритою відповіддю і оцінюються вони за 10 бальною шкалою. Структура тестів подібна до міжнародних олімпіад і складається з трьох частин: тести груп А, Б та В. Тести груп А і Б є запитаннями з 5 варіантами відповідей, правильними з яких можуть бути тільки один (група А) або від одного до 5 (група Б). Більш складними є тести групи В, які для правильної відповіді окрім фактичних знань вимагають і вміння ці знання комбінувати, аналізувати та робити висновки. Як правило, учням 8-9 та 10-11 класів пропонуються однакові набори тестових завдань. При цьому, завдання для 8-9 класів складається виключно з тестів груп А і Б, тоді як 10- і 11-класникам пропонуються завдання всіх груп складності.
За правильний розв’язок завдань групи А за ставиться 0.5 бала, тоді як за кожну повністю правильну відповідь на тестове завдання групи Б учень може отримати 1 бал. Частково правильні та неправильні відповіді оцінюються в 0 балів. Оцінка тестів групи В визначається складністю конкретного завдання.
Практичний тур
Завдання практичного туру учні мають самостійно виконати, отримати певні результати та проаналізувати їх. Інколи даються вже готові результати поставленого експерименту (особливо, якщо його проведення є технічно складним та небезпечним), а учасникам ставиться завдання проаналізувати їх та зробити певні висновки. Останніми роками традиційною стала робота з анатомії, коли учні повинні назвати певні структури на фотографіях. Як правило, учням кожного класу пропонуються чотири практичні роботи. Кожна робота оцінюється в 20 балів.
Відповідно до правил проведення олімпіади половина з учнів кожного класу стає переможцями. Вони нагороджуються дипломами I, II та III ступенів та їм вручаються цінні призи. Від восьми до десяти переможців олімпіади, які набрали найбільшу кількість балів (залежно від рішення оргкомітету та журі), запрошуються до участі у вибіркових тренуваннях для формування команди на Міжнародну біологічну олімпіаду.
Приклад III етапу ВБО з біології
Тести теоретичної частини Міжнародних олімпіад з біології
Всеукраїнський конкурс екологічних проектів було започатковано у 1995 році в рамках Всеукраїнської біологічної олімпіади (ВБО), на ньому учасники ВБО представляли власні науково-практичні проекти екологічної спрямованості. З 2011 року олімпіада існує як самостійна подія.
Представлені роботи можуть бути як самостійною роботою учня, яку він проводив під керівництвом вчителя з біології, так і роботою, яка проводилася у рамках більш організованих проектів (наприклад, робота в рамках Малої Академії Наук або співробітництва загальноосвітньої школи та вищого навчального закладу).
Екологічна олімпіада проходить також в кілька турів. На першому (теоретичному) учні демонструють знання екології, відповідаючи на тестові завдання або вирішуючи задачі. Основну частину олімпіади складає захист власного проекту, який проводиться у формі стендової сесії і у формі усної доповіді.
Автори двох чи трьох кращих проектів запрошуються до участі у Міжнародній екологічній олімпіаді (МЕО), яка щороку проводиться у Туреччині. Окрім достойної роботи, умовою відбору на МЕО є володіння англійською мовою, оскільки саме вона є офіційною мовою захисту екологічних проектів. Також, журі може рекомендувати учасників олімпіади до участі у інших міжнародних конкурсах екологічної направленості.
Правила оформлення роботи III етапу з екології
Олімпіада екологічних проектів
Деякі ВНЗ проводять внутрішні олімпіади з біології. Так Київський Національний Університет імені Т. Шевченка щорічно проводить олімпіаду серед абітурієнтів. Призери не отримують додаткові бали при вступі, але мають право на першочергове зарахування при однаковій кількості балів між учнями. Олімпіада проходить в два тури. Перший – заочний, другий – очний.
Переможці першого туру запрошуються до участі в другому турі, який як правило проходить у квітні – травні на біологічному факультеті (Навчально-науковий центр «Інститут біології») за адресою м. Київ, вул. Глушкова, 2. Очний тур включає практичну і теоретичну частини. Перевірка з теорії проводиться у вигляді тестування, у 2011 році в системі слайд-шоу (тобто тести і варіанти відповідей подаються у вигляді презентації через проектор на великому екрані). Є обмеження у часі на виконання теоретичної частини. На практичному турі учні повинні продемонструвати вміння користуватися мікроскопом, а також визначати за допомогою нього біологічні об’єкти (мікропрепарати тканин, червів) і будову органів (наприклад серця), за допомогою макету.
Питання заочного туру університетської біологічної олімпіади (КНУ імені Т. Шевченка) 2011
Відповіді на питання заочного туру 2011
Питання заочного туру університетської біологічної олімпіади (КНУ імені Т. Шевченка) 2010
Питання заочного туру університетської біологічної олімпіади (КНУ імені Т. Шевченка) 2009