Катарина Канивец > Питання і відповіді > 10 клас > Що таке губчаста енцефалопатія?

Що таке губчаста енцефалопатія?

Захворювання великої рогатої худоби, що виявлено в Англії, називається губчастою енцефалопатією. Зовнішні ознаки клінічного перебігу хвороби (тварини поводили себе агресивно) нагадували симптоми сказу – хвороби, що викликається однойменним вірусом і відома людству з глибокої давнини. Але ця хвороба ніякого відношення до сказу немає.

Дослідження мозку загиблих корів показало, що він перетворився в губчасті утворення, саме тому хвороба дістала назву “губчаста енцефалопатія”. В ультратонких зрізах мозку виявлено білкові молекули, яких не було у здорових тварин. Ці структури назвали пріонами. Пріони належать до стійких білкових часток. Вони не руйнуються навіть високими температурами, ультрафіолетовими променями та дезинфікуючими засобами.

Основною причиною хвороби корів є те, що тваринам у корми додавали кісткове борошно, субпродукти, які отримували від хворих, вражених пріонами тварин. Поширення губчастої енцефалопатії в інші країни Європи пов’язане з імпортом із Великобританії великої рогатої худоби та харчів з білковими добавками. Вченими висловлена гіпотеза про можливість передачі збудника від хворих тварин людині шляхом вживання яловичини та продуктів із неї. Не виключається також можливий зв’язок між губчастою енцефалопатією тварин та хворобою Крейцфельда-Якоба, яка вражає людей.

На сьогодні не існує ефективних методів профілактики та лікування цієї хвороби, але розроблені заходи, що обмежують поширення губчастої енцефалопатії тварин у всесвітньому масштабі. В Україні губчастої енцефалопатії серед тварин не виявлено.


x
Пора готовиться к ЗНО!

Набираем последние группы "Интенсив"

Лучшие курсы для подготовки к ЗНО в Киеве!
Начало занятий 16 февраля.

Подробнее