Катарина Канивец > Питання і відповіді > Ботаніка > Яка роль опушення різних органів рослин?

Яка роль опушення різних органів рослин?

Опушені можуть бути всі частини рослини. Кореневі волоски – спеціальний тип опушення – виконують функцію всмоктування води і елементів мінерального живлення, а також виділення. Волоски, що покривають стебло і лист, можуть служити захистом від висихання. Волоски на верхній поверхні листя, розсікають пряме сонячне світло, послаблюючи радіацію, а волоски на нижній поверхні листа зменшують випаровування води, створюючи напівзамкнений шар повітря. Жорсткі волоски (наприклад, у багатьох брачнікових) і пекучі волоски можуть, мабуть, захищати рослини від поїдання тваринами. Залозисті волоски виділяють в атмосферу пахучі та інші речовини і, очевидно, грають важливу роль в метаболізмі.

Функції опушування квітки можуть бути найрізноманітнішими. Волоски на губі венерина черевичка, на тичінкових нитках традесканції, ймовірно, служать їжею запилювачів. У багатьох рослин залозисте опушення віночка виділяє пахучі речовини – атрактанти. Ряди яскраво забарвлених залозистих волосків можуть вказувати на місцезнаходження нектару. Кільце волосків в трубці віночка губоцвітих, навпаки, не допускає до нектару дрібних нектарний злодюжок. Трубка квітки кирказона звичайного грає роль пастки для запилювачів: жорсткі волоски, якими вона усаджена, не випускають запилювачів назад з трубки, поки не відбудеться запилення. Тоді тургор волосків падає, і всі що скупчилися в трубці бранці можуть вибратися з неї.

Значення опушення плодів вкрай різноманітно. Воно може допомагати плодам прикріплятися до шкурі тварин, служити для перенесення плодів вітром (плоди ломиносу, анемона, кульбаби і ін.) Опушення насіння служить зазвичай для перенесення їх вітром (насіння верби, тополі, тамариску та ін)


x
Пора готовиться к ЗНО!

Набираем последние группы "Интенсив"

Лучшие курсы для подготовки к ЗНО в Киеве!
Начало занятий 16 февраля.

Подробнее