Чи існує “екологічна черга” цвітіння у рослин?
Поява квіткових рослин і квітки як органа статевого розмноження забезпечил можливість використання різноманітних пристосувань для запліднення. В багатьо випадках це відбувається пасивно, за допомогою вітру (анемофілія). Досконаліший спос» – запилення комахами (ентомофілія) (зрідка – іншими тваринами). Час цвітінн ентомофільних видів збігається з активністю комах, яка розпочинається з появою перши квітучих рослин.
Відносно чітку послідовність цвітіння (своєрідну “екологічну чергу”) можна пояснити так:
- У природі відсутня велика кількість спеціалізованих запилювачів, які могли і запилювати певні квітучі рослини тривалий час.
- Рослини не можуть цвісти надто довго, бо потрібен час і на формування насіння та плодів.
- Якщо рослини одночасно відцвітуть, то спеціалізованим запилювачам дуже швидке не буде чим живитися.
- Розподіл цвітіння в часі дає можливість різним комахам-запилювачам впродовж тривалого часу знаходити нектар та пилок, годувати і вирощувати молоді особини (майбутніх запилювачів).
- Одні й ті самі запилювачі (наприклад, бджоли) здатні запилювати багато видів рослин. Природно, якби більшість рослин почали цвісти одночасно, відбувалася б значна конкуренція, бо комахи віддали б перевагу якомусь одному або кільком видам. Решта мала б мало шансів на контакт з комахами.
- В такій імовірній ситуації в результаті природного добору (як рушійного, так і дизруптивного) неминуче мало відбутися (і відбулося) розходження в часі і розподіл термінів цвітіння у різних рослин. Це спостерігається зараз у природі.
- Послідовність цвітіння різних рослин зменшує ефект впливу чужорідного пилку на приймочки (хоча для створення бар’єру проростання пилку інших видів є біохімічні механізми).
- На час цвітіння припадає максимум потреби рослин у воді та мінеральних речовинах, відбувається їх інтенсивний ріст і розвиток. При одночасному цвітінні неминуче виникала б міжвидова конкуренція за світло, простір та інші чинники середовища існування. Це ще один аргумент на користь доцільності не одночасного, а послідовного в часі цвітіння рослин.