Класифікація РНК

Майже всі типи РНК синтезуються на матриці ДНК у ядрі за принципом компліментарності. Вони поділяються на: тРНК (транспортна), рРНК (рибосомальна) та іРНК або мРНК (інформаційна, або матрична). Всі вони приймають участь у синтезі білка.

іРНК є копією певного гена, яка виникає в процесі транскрипції і прямує до рибосом, на яких реалізується процес трансляції, тобто переведення послідовності нуклеотидів на «мову» амінокислот. Відомо, що ДНК надзвичайно велика молекула і вона зберігається у ядрі у вигляді хромосом, звичайно коли виникає потреба в синтезі певного білка (а інформація про нього закодована саме в генах – ділянках ДНК), вся її молекула не може вийти з ядра, це не раціонально, не можливо і безглуздо, адже існує мільйони генів і кожну секунду потрібно щось синтезувати. Тому важко уявити ДНК, яка гасає з ядра у цитоплазму кожну мілісекунду і назад. Для вирішення цієї задачі природа створила іРНК, яка є наче флешкою в перенесені інформації з ядра до рибосом. іРНК одноланцюгова нуклеїнова кислота, в клітині в середньому 2%.

тРНК виглядає як листок конюшини, також є одноланцюговою, 20% у клітині, її призначення транспорт амінокислот по цитоплазмі до кодонів іРНК. тРНК має антикодон який наче перекладач «розуміє» мову амінокислот, також користуючись принципом комплементарності. Зверніть увагу, що кожна тРНК транспортує лише певну амінокислоту.

рРНК формує структуру рибосоми, саме тієї органели, на якій ідуть процеси трансляції при синтезі білка.


x
Пора готовиться к ЗНО!

Набираем последние группы "Интенсив"

Лучшие курсы для подготовки к ЗНО в Киеве!
Начало занятий 16 февраля.

Подробнее