Катарина Канивец > Таблиці > Зоологія > Порівняльна характеристика систем органів > Порівняльна характеристика кровоносної системи

Порівняльна характеристика кровоносної системи

Тварини ХАРАКТЕРНІ ОСОБЛИВОСТІ КРОВОНОСНОЇ СИСТЕМИ
Найпростіші Відсутня, транспорт речовин в організмі здійснюється шляхом дифузії. Перенесенню речовин сприяє рух цитоплазми і діяльність скоротливих вакуолей
Кишковопорожнинні Відсутня, транспорт речовин відбувається переважно шляхом дифузії (поліпи) або з допомогою розгалужень кишкової порожнини (медузи)
Плоскі черви Відсутня, транспорт речовин відбувається шляхом дифузії, яка полегшується сплощеною формою тіла. Значна частина перенесення речовин здійснюється за допомогою розгалужень кишечника
Первиннопорожнинні черви Відсутня. Транспорт речовин здійснюється рідиною первинної порожнини тіла, яка постійно рухається
Кільчасті черви Кровоносна система замкнена і складається з двох головних СУДИН – спинної (кров тече до переднього кінця тіла) та черевної (кров тече до заднього кінця тіла) і капілярів. Кров складається з плазми і різноманітних клітин, може мати зелений, жовтуватий і червоний колір, містить дихальні пігменти (хлорокруорин, гемеритрин, гемоглобін). Серце відсутнє, рух крові зумовлений скороченнями великих судин (спинної та кільцевих судин)
Молюски Кровоносна система незамкнена і складається з серця, кровоносних судин, лакун і синусів. У більшості серце трикамерне (два передсердя і один шлуночок) і розташоване у навколосерцевій сумці (перикардій). Гемолімфа червона або синя
Членистоногі Кровоносна система незамкнена. На спинному боці тіла розташована пульсуюча судина – серце, яке скорочується декілька десятків і навіть сотен разів на хвилину, що зумовлює швидкий рух гемолімфи. Гемолімфа жовтуватого (містить еноцити – клітини, багаті поживними речовинами), синюватого (містить гемоціанін) або червонуватого кольору (містить гемоглобін)
Ланцетники Кровоносна система замкнена і складається з двох головних судин – спинної (артеріальна кров тече до заднього кінця тіла) і черевної судин (венозна кров рухається до переднього кінця тіла) та їх розгалужень. Одне коло кровообігу. Серце відсутнє, кров рухається завдяки скороченням стінок черевної судини. Кров безколірна (гемоглобін відсутній)
Риби Кровоносна система замкнена. Серце двокамерне, містить лише венозну кров. Одне коло кровообігу. Дуг аорти немає, відходить черевна аорта. Об’єм крові – до 3% ваги тіла. З’являється селезінка. Холоднокровні (пойкілотермні)
Земноводні Кровоносна система замкнена. Серце трикамерне. Два кола кровообігу. Через артеріальний конус від шлуночка відходить черевна аорта, яка ділиться на судини. Об’єм крові – до 5% ваги тіла. До органів надходить змішана кров. Холоднокровні (пойкілотермні)
Плазуни Кровоносна система замкнена. Серце трикамерне з неповною перегородкою (у крокодилів – чотирикамерне). Два кола кровообігу. Від шлуночка відходять права і ліва дуга аорти, які зливаються в аорту. Об’єм крові – до 7% ваги тіла. Холоднокровні (пойкілотермні)
Птахи Кровоносна система замкнена. Серце чотирикамерне*. Два кола кровообігу. Від лівого шлуночка відходить права дуга аорти (ліва дуга аорти редукована). Об’єм крові – до 9% ваги тіла. Повне відділення артеріальної крові від венозної призвело до виникнення теплокровності (гомойотермні організми)
Ссавці Кровоносна система замкнена. Серце чотирикамерне. Два кола кровообігу. Від лівого шлуночка відходить ліва дуга аорти (права дуга аорти відсутня). Об’єм крові – до 9,5% ваги тіла. Артеріальна і венозна кров не змішується. Теплокровні (гомойотермні)

x
Пора готовиться к ЗНО!

Набираем последние группы "Интенсив"

Лучшие курсы для подготовки к ЗНО в Киеве!
Начало занятий 16 февраля.

Подробнее