Катарина Канивец > Питання і відповіді > 10 клас > Які структури забезпечують рух еукаріотичних клітин та їх компонентів?

Які структури забезпечують рух еукаріотичних клітин та їх компонентів?

Є два типи руху клітин: за допомогою війок або джгутиків та амебоїдний. Джгутики та війки подібні за будовою і складаються з мікротрубочок та білків, які з ними пов’язані. Ці білки і визначають як буде рухатись клітина. Одні клітини, наприклад, Chlamydomonas, пливуть “брасом”. Під час робочого ходу прямий джгутик ударяє назад, а під час зворотного – він згинається. У інших клітин джгутики б’ють позад них, забезпечуючи рух вперед.

Амебоїдний рух відбувається в результаті зміни агрегатного стану периферичної частини гіалоплазми (ектоплазми), яка пов’язана з деполімеризацією актину, а також зі зміною площі поверхні плазматичної мембрани, що збільшується на активному кінці клітини і зменшується на протилежному. Цей процес пов’язаний із ендо- і екзоцитозом. Отже, механізми руху різні, але зумовлюють їх компоненти цитоскелету, які беруть участь в утворенні війок, джгутиків і псевдоподій. Амебоїдний рух у клітин багатоклітинних організмів має деякі особливості, зокрема спочатку клітини розпластуються на поверхні субстрату, по якому повзуть (це можуть бути компоненти позаклітинного матриксу), прикріплюються до нього тією частиною клітини, яка рухається вперед і підтягують протилежну частину. Всі ці процеси відбуваються за рахунок компонентів цитоскелету і клітинної поверхні.

Внутрішньоклітинні рухи будь-яких компонентів клітин рослин, грибів, тварин також відбуваються за рахунок компонентів цитоскелету – мікрофіламентів, мікротрубочок та проміжних філаментів.


x
Пора готовиться к ЗНО!

Набираем последние группы "Интенсив"

Лучшие курсы для подготовки к ЗНО в Киеве!
Начало занятий 16 февраля.

Подробнее