Катарина Канивец > Питання і відповіді > Ботаніка > Як використовують знання про принципи життєдіяльності та будову рослин для проектування та будівництва споруд?

Як використовують знання про принципи життєдіяльності та будову рослин для проектування та будівництва споруд?

Будова та основні принципи життєдіяльності рослинних організмів вже давно стали предметом уваги дослідників, інженерів, конструкторів, архітекторів. Сформувалась наука біоніка і її окрема галузь – архітектурна ботаніка, завдання якої – використання конструктивних принципів будови і функціонування різних рослин як досконалих прототипів для проектування і спорудження будівель різноманітного призначення.

  1. Так, на основі вивчення просторового розміщення склеренхімних тяжів у соломині злаків спроектовані та побудовані надвисокі залізобетонні димарі, телевізійні вежі тощо.
  2. За принципом будови кореневих систем створюють опорну систему із занурених у товщу землі паль для фундаментів будівель (в тому числі й хмарочосів), створюють вантові (натяжні) конструкції високих споруд тощо.
  3. За принципом будови стебел злакових з меристематичними пружними прошарками в основі міжвузль будуються висотні будівлі в сейсмічно небезпечних районах.
  4. Запозичення від рослин принципу гофрованості листків або ребристості осьових органів, розміщенням склеренхіми або коленхіми дозволило підвищити механічну міцність покрівельних матеріалів, реалізувати його і вдосконалити будову конструктивних елементів крил та фюзеляжів літаків, корпусів підводних і надводних суден.
  5. За принципом будови судин із кільчастими та спіральними потовщеннями оболонок виготовляють міцні, еластичні несплющувані трубки, шланги.
  6. Використання внутрішньої будови листків, розміщення в них арматурних елементів, способу їх прикріплення до пагонів як прототипів виготовлення різних консольних конструкцій, одноопорних навісів, козирків, ажурних перекриттів великих павільйонів, стадіонів тощо при мінімальному витрачанні матеріалу.
  7. Принцип тургорного стану клітин, напруженого стану їх оболонок використовується для влаштування надувних павільйонів, складів, каркасів тощо.
  8. Монтаж водопровідних, газових та каналізаційних магістралей в будинках здійснюється за аналогією з розміщенням комунікаційних систем і провідних тканин у тілі рослин.

x
Пора готовиться к ЗНО!

Набираем последние группы "Интенсив"

Лучшие курсы для подготовки к ЗНО в Киеве!
Начало занятий 16 февраля.

Подробнее