Катарина Канивец > Питання і відповіді > Ботаніка > Серед представників мохоподібних і папоротеподібних немає паразитичних і сапрофітних видів

Серед представників мохоподібних і папоротеподібних немає паразитичних і сапрофітних видів

Як це можна пояснити?

Відомо, що мохоподібні та папоротеподібні є одними із перших суходольних рослин, окремі етапи життєвого циклу яких повністю залежні від водного середовища. В період їх формування ще не було великої різноманітності інших (зокрема покритонасінних) рослин або біомаси, на яких можна було б паразитувати або споживати органічні рештки.

Більш конкретними аргументами на користь цього постулату можуть бути наступні.

  1. Обов’язкова потреба значної вологості для проростання спор. На інших рослинах їх проростання або ріст вологолюбних протонем та заростків переважно неможливий.
  2. Обов’язкова потреба у воді для процесу запліднення (рух сперміїв до архегоніїв).
  3. Ризоїди мохоподібних не здатні проникати в тканини інших рослин.
  4. Частина мохоподібних є дводомними рослинами, що для паразитного способу життя не зовсім доцільне.
  5. Незначна конкуренція з іншими рослинами в зв’язку з відсутністю потреби у великій кількості поживних речовин. За сприятливих умов мохо- і папоротеподібні ростуть добре, а з настанням несприятливих умов ріст сповільнюється або зовсім припиняється (без втрати життєдіяльності).
  6. Невибагливість до умов середовища, повільний ріст, досить ефективний фотосинтез, відносно проста будова провідних, механічних тканин, відсутність ферментних систем для руйнування клітин інших рослин.
  7. У випадку паразитного способу життя цих спорових рослин їх потреба у великій кількості води неминуче призвела б до обезводнення рослини – хазяїна або навіть до його загибелі.

Таким чином, ці морфоструктурні й фізіологічні особливості мохо- та папоротеподібних свідчать про відсутність передумов для переходу їх на паразитний чи сапрофітний спосіб життя. Проте варто зазначити, що у зозулиного льону є прояв паразитизму – спорофіт живе за рахунок гаметофіту (див. малюнок – зелена частина рослини – це гаметофіт, а ніжка з коробочкою – спорофіт).


x
Пора готовиться к ЗНО!

Набираем последние группы "Интенсив"

Лучшие курсы для подготовки к ЗНО в Киеве!
Начало занятий 16 февраля.

Подробнее