Катарина Канивец > Питання і відповіді > Ботаніка > У який спосіб “плакучі” форми дерев ростуть у висоту?

У який спосіб “плакучі” форми дерев ростуть у висоту?

Справді важко уявити, у який спосіб дерева з плакучою формою крони (наприклад, верба вавілонська), всі гілки якої (навіть на самій верхівці) звисають вниз, щорічно підростають у висоту? Дивного тут немає нічого, якщо прослідкувати за процесом росту таких рослин впродовж весни – початку літа.

Перш за все, для багатьох рослин характерне закономірне заміщення верхівкової бруньки бічною, що призводить до часткового відхилення напряму росту осьової гілки від вертикалі. Такі рослини ростуть спочатку як звичайні дерева і мають вертикальні або дещо колінчасті пагони-лідери. Лише згодом через кілька років з’являються ознаки плакучої форми крони у ще молодої рослини, наприклад, всім відомої верби вавілонської або берези пониклої. Формування такого типу крони є результатом інтенсивного осьового росту верхівкових пагонів, яке не супроводжується пропорційним ростом у товщину і достатнім здерев’янінням (лігніфікацією) клітинних оболонок деревини. При досягненні тонкими пагонами значної довжини вони згинаються під власною масою. Згин поступово зміщується майже до основи новоутворених пагонів і стабілізується в результаті лігніфікації оболонок. Дерево хоча й підросло спочатку на певну висоту, проте згодом пагони приросту зігнулися і більшою частиною почали звисати до землі.

Наступної весни ріст вгору триває, але вже за рахунок нових, таких самих тонких пагонів, які формуються із бруньок біля основи пагона минулого року, а точніше – на верхньому боці дугоподібного його згину. Цьому сприяють найбільша освітленість цієї ділянки а також деформація (розтягнення) на верхівці згину, що стимулює ростову активність наявних тут бруньок, а згодом і молодих пагонів.
Так повторюється кожного вегетаційного періоду. Раніше утворені дугоподібно зігнуті пагони ростуть у товщину, стають гілками, від верхніх дуг яких відходять такі самі дугоподібно зігнуті елементи крони молодшого віку, що утворюють багато бічних тонких пагонів.
Повисле положення пагонів і незвична орієнтація листків не заважають деревам успішно рости і розвиватися.


x
Пора готовиться к ЗНО!

Набираем последние группы "Интенсив"

Лучшие курсы для подготовки к ЗНО в Киеве!
Начало занятий 16 февраля.

Подробнее